Znaki towarowe
Reprezentujemy Klientów we wszelkich rodzajach spraw dotyczących egzekwowania praw ze znaków towarowych, w szczególności w zakresie ochrony przed naruszeniami. Posiadamy bogate doświadczenie w zakresie zgłoszeń wszelkiego rodzaju znaków towarowych, w tym np. nazw i logo firm, a także nietypowych znaków towarowych, czyli dla przykładu znaków będących kolorami albo stanowiących postać opakowania lub produktu. Jeżeli zgłoszenie znaku towarowego firma chce zlecić profesjonaliście, może w tym pomóc właśnie rzecznik patentowy. Zastrzeżenie nazwy firmy oraz rejestracja logo przedsiębiorstwa jest bowiem niewykle ważną kwestią zapewniającą ochronę prawną jej wizerunku. Zgłoszenie znaku towarowego obowiązkowo wymaga szczegółowego określenia wykazu towarów i usług, które zgłaszający chciałby tym znakiem chronić. Wybór pozycji w wykazie musi być jednak przemyślany, ponieważ po złożeniu wniosku w Urzędzie Patentowym RP nie ma już możliwości dopisania do niego jakichkolwiek pozycji. W sporządzeniu takiego wykazu towarów i usług do zgłoszenia znaku towarowego pomaga naszym Klientom doświadczony zespół wyspecjalizowanych prawników oraz rzeczników patentowych.
Doradzamy w wyborze strategii ochrony znaków towarowych naszych Klientów, a następnie prowadzimy badania zdolności rejestracyjnej oznaczeń oraz badania due diligence z zakresu własności intelektualnej. Zapewniamy pełną obsługę prawną w zakresie procesu rejestracji znaków towarowych, w tym zgłoszeń znaków towarowych w systemie krajowym (Urząd Patentowy RP – UPRP), wspólnotowym (Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej – EUIPO, dawniej OHIM) oraz międzynarodowym (Światowa Organizacja Własności Intelektualnej – WIPO). Co ważne, wraz z wejściem w życie w dniu 23 marca 2016 r. rozporządzenia nr 2015/2424 zmieniającego rozporządzenie w sprawie wspólnotowego znaku towarowego Urząd Harmoniacji Rynku Wewnętrznego (OHIM) przekształcił się w Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO), a wspólnotowy znak towarowy stał się znakiem towarowym Unii Europejskiej.
Poprzez współpracę z zagranicznymi kancelariami prawnymi jesteśmy w stanie przeprowadzić zgłoszenie i rejestrację znaku towarowego na całym świecie.
W celu zapewnienia właściwej ochrony znaków towarowych znajdujących się w portfolio naszych Klientów, sporządzamy badania okresowe i monitorujemy rejestracje oznaczeń podobnych (tj. wykonujemy tzw. monitoringi i raporty zagrożeń).
Zespół Kancelarii posiada długoletnie doświadczenie z zakresu wyceny znaków towarowych, projektów, technologii, oraz innych przedmiotów własności intelektualnej. Dokonujemy także wycen marek, zarówno produktów, jak i firm.
Partnerem Zarządzającym i Założycielem Kancelarii KONDRAT i Partnerzy jest Rzecznik Patentowy, Europejski Rzecznik Patentowy i Adwokat dr Mariusz Kondrat, który jest autorem wielu publikacji oraz prelegentem licznych konferencji z dziedziny prawa własności przemysłowej, w tym przede z zakresu zgłoszeń znaków towarowych. Zgłoszenie znaku towarowego jest kluczowe w sytuacji, gdy przedsiębiorcy zależy na zastrzeżeniu nazwy i logo firmy, dlatego też naszym klientom w takich sytuacjach z pomocą przychodzą nasi rzecznicy patentowi.