W dniu 18 września 2024 r., w wyniku rozpatrzenia wniosku Prezydenta RP dotyczącego ustawy z dnia 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych oraz niektórych innych ustaw Trybunał Konstytucyjny orzekł, że tryb procedowania przepisów tzw. „Apteki dla Aptekarza 2.0” był niezgodny z Konstytucją.
– Co warto podkreślić, skład orzekający nie odniósł się do kwestii merytorycznych zawartych w nowelizacji, tylko wskazał na nieprawidłowości proceduralne podczas jej dokonywania.
– Według składu orzekającego wprowadzenie nowelizacji poprawką do ustawy, której przedmiot był niezwiązany z Prawem farmaceutycznym, naruszało zasadę trzech czytań, a co za tym idzie, było obejściem standardowej procedury legislacyjnej.
– Przepisy tzw. „Apteki dla Aptekarza 2.0”, czyli zmiany w Prawie farmaceutycznym, zostały wprowadzone podczas prac nad zmianą ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych oraz niektórych innych ustaw, podczas pierwszego czytania projektu ww. ustawy i nie pozostawały w związku z uchwaloną ustawą.
– Ponadto, skład orzekający wskazał, że zakres poprawek stanowił w rzeczywistości nową inicjatywę ustawodawczą, zaś wnioskodawcy poprawek nie odnieśli się do wydatków związanych z wejściem w życie takiej zmiany w ustawie prawo farmaceutyczne, co skutkuje koniecznością wyeliminowania przedmiotowych przepisów z obiegu prawnego.
– Wyrok TK nie został dotychczas i nie wiadomo, czy w ogóle zostanie opublikowany – przede wszystkim ze względu na brzmienie uchwały Sejmu RP z dnia z dnia 6 marca 2024 roku w sprawie usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego lat 2015-2023 w kontekście działalności Trybunału Konstytucyjnego – co powoduje powstanie wątpliwości odnośnie jego mocy prawnej.
❰ Powrót do Aktualności