27 Listopada 2018 r. w Muzeum Polin odbyła się ceremonia wręczenia nagród DesignEuropa Awards. Kancelarię KONDRAT i Partnerzy reprezentowali: dr Mariusz Kondrat, Andrzej Przytuła oraz Paweł Poznański.
Celem konkursu DesignEuropa Awards organizowanego przez Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) jest uhonorowanie doskonałości we wzorach i zarządzaniu wzorami przez właścicieli zarejestrowanych wzorów wspólnotowych (ZWW).
W tym roku wśród finalistów znalazły się wzory przemysłowe dwóch polskich firm:
– System Braster – innowacyjne urządzenie medyczne do badania piersi w domu, opracowane i wyprodukowane przez firmę Braster S.A. – był to jeden z czterech finałowych wzorów przemysłowych w kategorii „Małe i powstające przedsiębiorstwa”,
– Inteligentny wideodomofon firmy FIBARO zaprojektowany przez Macieja Fiedlera, jeden z czterech wzorów przemysłowych, które dotarły do finału w kategorii „Przemysł”.
W kategorii „Małe i powstające przedsiębiorstwa” nagrodzony został wzór Air.Go.2.0 – automatyczny system nadawania bagażu do zastosowania na lotniskach (Właścicielem ZWW jest duńska firma Marcus P Holding, producentem Marcus Pedersen ApS, zaś wzór został zaprojektowany przez Sarę Clement). Air.Go.2.0 to w pełni automatyczne, samoobsługowe rozwiązanie do nadawania bagażu, które pomaga lotniskom w zmniejszaniu kolejek przy odprawie biletowo-bagażowej. Jury konkursu wyróżniło projekt produktu jako „zaspokajający potrzeby użytkownika i rozwiązujący problem” oraz podkreśliło, w jaki sposób projekt łączy się ze swoim otoczeniem z korzyścią dla użytkownika końcowego.
W kategorii „Przemysł” nagrodzony został wzór zrobotyzowanego systemu do angiografii z ramieniem C ARTIS pheno (właścicielem ZWW i producentem jesy Siemens Healthcare GmbH, projektanci, którzy zaprojektowali wzór to: Nadja Roth (projektant wewnętrzny); Tobias Reese (atdesign GbR)). Jury doceniło spójność myśli projektowej tego produktu, a także ogólną kompozycję, dostrzegając, że obydwie zorientowane są na potrzeby pacjenta. Wzór ARTIS pheno pozwala personelowi medycznemu wykonywać zabiegi z zachowaniem optymalnego dostępu do pacjenta, a także pomaga zwalczać zakażenia i zwiększać bezpieczeństwo pacjenta.
W tym roku przyznano również nagrodę za całokształt osiągnięć Hartmutowi Esslingerowi, niemieckiemu projektantowi przemysłowemu, który odnosi sukcesy na całym świecie od pięciu dekad. Jego najsłynniejszym osiągnięciem jest stworzenie w latach 80. języka designu marki Apple znanego jako „Snow White”.
Więcej na temat wydarzenia: https://euipo.europa.eu/ohimportal/pl/dea-home
❰ Powrót do Aktualności